Jednym przyciskiem możesz otworzyć klapkę portu ładowania w swojej Tesli lub odblokować złącze po zakończeniu ładowania. Prawdziwa wygoda.Złącze ma wbudowaną diodę LED, którą możesz wykorzystać jako latarkę. To dość proste pytanie, ale musicie spełniać dwa warunki, by na nie odpowiedzieć. Po pierwsze, musicie mieć samochód elektryczny, a po drugie, musicie go mieć gdzie ładować z gniazdka siłowego.
Ładowarka Green Cell Habu EVGC01 11kW Typ 2 7m
Widzimy, że produkt nie spełnia Twoich oczekiwań i ponieważ Twoja satysfakcja z zakupów jest dla nas najważniejsza, chcielibyśmy się z Tobą skontaktować. Jeśli wyrażasz na to zgodę, prosimy o zostawienie numeru telefonu lub adresu e-mail. Aby dodać opinię musisz być zalogowany oraz posiadać zakupiony produkt. Zastanawiasz się nad zakupem roweru elektrycznego? Szukasz wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy model? Złącze ma wbudowaną diodę LED, którą możesz wykorzystać jako latarkę.
Awaria w Google Cloud – klienci funduszu UniSuper stracili dostęp do aktywów o wartości 135 mld dol.
Tam też jest miejsce na instrukcję obsługi i kieszonka na drobne przedmioty, na przykład karty ładowania do różnych stacji. – połączyliśmy wszystkie te materie w taki sposób,by wznieść Twoje doświadczenia z ładowania na całkowicie nowy poziom. – połączyliśmy wszystkie te materie w taki sposób, by wznieść Twoje doświadczenia z ładowania na całkowicie nowy poziom. Wtyczka Type 2 ma też wbudowaną haptykę, która delikatnymi wibracjami informuje, że została prawidłowo podłączona do gniazda w samochodzie. Ułatwieniem przy celowaniu w gniazdko jest też wbudowana we wtyczkę latarka LED, więc podłączenie w ciemnym garażu lub w nocy na podjeździe pod domem nie będzie stanowić problemu. Kompaktowe rozmiary nie oznaczają ograniczenia funkcjonalności.
Ładowarka GC EV Habu jest kompatybilna z pojazdami wyposażonymi w złącze Type 2!
Habu to mobilna ładowarka do pojazdów elektrycznych, która wyznacza całkowicie nowy standard. Druga metoda to ładowanie samochodu w domowym garażu, z pomocą ładowarek zwanych też EVSE (Electric Vehicle Supply Equipment). Samochód można podłączyć do zwykłego gniazdka 230 V, właśnie z pomocą takiej ładowarki. Przypomina ona ładowarkę do laptopa, z tym że na jednym końcu przewodu ma wtyk 230 V (typu Uni-Schuko), a na drugim – Type 2. Pośrodku kabla znajduje się moduł z elektroniką, czyli In-Cable Control Box (ICCB), potocznie nazywany „cegłą” (brick). Taka ładowarka pozwala ładować samochód dosłownie z dowolnego gniazdka 230 V, ale moc ładowania jest dość niska, niewiele ponad 2 kW.
Aplikacja, która rozwija się w czasie
Habu nie tylko wykryje nieprawidłowości w sieci, ale również za pomocą swojego ekranu poinformuje o konkretnym błędzie z instrukcją postępowania. GC Habu nie tylko wykryje nieprawidłowości w sieci, ale również za pomocą swojego ekranu poinformuje o konkretnym błędzie z dokładną instrukcją postępowania. Green Cell Habu na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły kabel Type 2-Type 2, który często dostajemy razem z samochodem elektrycznym na potrzeby ładowania się z publicznych tzw. Słupków (które mają tylko gniazdo Type 2, a nie mają wbudowanego kabla). W przypadku Habu na jednym końcu kabla jest wtyk Type 2, a na drugim 5-bolcowy wtyk siłowy 16 A (CEE 16A 5P). Zwraca uwagę to, że na kablu nie ma „cegły” – wszystkie komponenty ładowarki udało się upakować we wtyku Type 2 i siłowym.
W ciągu najbliższych miesięcy ładowarka zostanie wzbogacona m.in. O automatyczne harmonogramy czy zarządzanie obciążeniem. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach Dow Jones Industrial Average utrzymuje wykrawania przez cały czas highs w biznesie. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl.
Kupię/sprzedam samochód elektryczny
Dodatkowo wyposażona jest w latarkę LED, co pozwala na bezproblemowe podłączenie samochodu nawet w ciemnym garażu. Kraków, 22 lutego 2023 – Krakowska firma technologiczna Green Cell prezentuje Habu – innowacyjną ładowarkę do samochodów elektrycznych, w całości zaprojektowaną w Polsce. Cała elektronika została umieszczona we wtyczkach, co pozwoliło na stworzenie pierwszej na rynku konstrukcji bez konieczności użycia modułu ICCB, nazywanego potocznie cegłą. Ponadto w Habu zastosowano szereg funkcji dla lepszego komfortu użytkowania, m.in. Zdalne sterowanie czy wyświetlanie informacji na wbudowanym ekranie LCD.
Sprawdź moc ładowania, ile trwa obecna sesja oraz ile energii uzupełniono. Pewnym ograniczeniem Habu jest to, że ładowarkę można podłączyć tylko do gniazd siłowych 16A. Żadne dodatkowe przejściówki czy adaptery nie są dołączone do zestawu. Przedstawiciele Green Cell zapowiadają, że wkrótce zaoferują opcjonalne adaptery, na przykład umożliwiające podłączenie ładowarki do gniazda 230 V albo siłowego 32A. Jak jednocześnie zapewniają, użytkownik może już dziś taki adapter kupić na własną rękę. Przykładowo, przejściówka z gniazda siłowego 16A na wtyczkę 230 V (umożliwiająca podłączenie Habu do gniazda 230 V) kosztuje około 50 zł.
Habu wyposażono w funkcje ułatwiające obsługę procesu ładowania w Teslach S, 3, X oraz Y. Jest to możliwe dzięki modułowi radiowemu wbudowanemu we wtyczkę Typu 2 i przyciskowi funkcyjnemu. Jego dłuższe przytrzymanie odblokowuje port ładowania zdalnie, kończy też ładowanie samochodu bez konieczności robienia tego ręcznie z poziomu menu samochodu czy sięgania po telefon. Przycisk pozwala również na szybkie uwolnienie wtyku z gniazda ładowarki samochodowej po zakończeniu ładowania.
To z kolei wiąże się z jedną z ciekawych funkcji w ładowarce, czyli połączenia jej z aplikacją na smartfonie. Przy okazji testu Tesli Modelu 3, mieliśmy szansę sprawdzić powiązany z samochodem elektrycznym produkt, czyli mobilną ładowarkę. Green Cell do auta dołączył swój najnowszy model Habu, byśmy mieli pewność, że zawsze w czasie testu znajdziemy źródło energii. Więcej informacji na oficjalnej stronie E-Mini Dow Jones Industrial Average Futures. Dalej podtrzymuje, że Green Cell to jedna z najważniejszych firm w naszym kraju, która porusza się w świecie elektromobilności.
Karta SIM ma aktywny roaming danych na terenie całej Unii Europejskiej, więc będzie działać nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Co najmniej kilka firm od kilku lat pracuje nad rozwiązaniem ładowarki, w przypadku której modułu z elektroniką (ICCB) po prostu nie ma. Takie rozwiązanie zapowiedział między innymi Bosch. Urządzenie miało trafić do sprzedaży w połowie 2022 roku, ale nadal nie jest jeszcze dostępne. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów.
- Po zakończeniu ładowania otrzymujemy dokładny raport na temat całkowitej dostarczonej energii oraz jej koszcie.
- Przykładowo, przejściówka z gniazda siłowego 16A na wtyczkę 230 V (umożliwiająca podłączenie Habu do gniazda 230 V) kosztuje około 50 zł.
- W przeciwieństwie do innych ładowarek faktycznie można nazwać ją „mobilną”.
- Naładowanie akumulatora w przeciętnym samochodzie elektrycznym trwa z taką mocą nawet kilkadziesiąt godzin.
- Taka ładowarka pozwala ładować samochód dosłownie z dowolnego gniazdka 230 V, ale moc ładowania jest dość niska, niewiele ponad 2 kW.
Green Cell Habu charakteryzuje się głównie wyjątkową budową. W przeciwieństwie do innych ładowarek faktycznie można nazwać ją „mobilną”. Zrezygnowano tutaj z ciężkiego i nieporęcznego klocka, instalowanego najczęściej gdzieś w środku kabla. Zamiast tego firma zdecydowała się zamieścić cały moduł sterujący w rączce, co znacznie zmniejszyło urządzenie, zwiększyło jego mobilność i ułatwiło korzystanie z niego. Habu będzie stale rozwijane dzięki aktualizacjom oraz zastosowanym komponentom. Wraz z rozwojem aplikacji dodane zostaną też nowe funkcje.
Ciekawą opcją jest możliwość programowania harmonogramu, tak by ładowanie rozpoczynało się i kończyło o wybranej godzinie. Jeśli korzystamy z taryfy nocnej, możemy w aplikacji ustawić, by samochód ładował się tylko w godzinach obowiązywania tej taryfy. Gniazdo siłowe to bodaj drugie najpopularniejsze gniazdko w Polsce po klasycznym gnieździe 230 V. Szczególnie często spotykane jest na wsiach, w gospodarstwach rolniczych czy agroturystycznych. Przewód Green Cell należy do pierwszej kategorii, jest to rozwiązanie z kategorii inteligentnych, uzupełnione o dodatkowy software z funkcją zdalnego monitoringu.
Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl. Integralna częścią Habu jest aplikacja sterująca pracą ładowarki – GC App. Gdy znajdujemy się w pobliżu ładowarki, nasz smartfon połączy się z nią bezprzewodowo przez Bluetooth. Habu ma też wbudowany modem LTE i zintegrowaną kartę SIM, więc z ładowarką można się połączyć przez internet z dowolnego miejsca na Ziemi.
Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego. Krótko mówiąc, Green Cell Habu to ładowarka dla prawie każdego posiadacza samochodu elektrycznego. Prawie, bo… nie wszyscy mają z niej gdzie skorzystać. Jeśli to nie jest dla Was problem, to jest wręcz idealna. Pod kątem wizualnym Habu nie różni się w zasadzie niczym od zwykłego kabla Type2.
Krakowski Green Cell zaprezentował przewód własnego projektu, który powinien przydać się osobom mieszkającym lub podróżującym tam, gdzie jest łatwy dostęp do gniazda siłowego. EVSE („ładowarka”) o nazwie Habu wyposażone jest w końcówkę Typu 2 oraz w klasyczny 5-pinowy wtyk do gniazda siłowego 16 A. Całą elektronikę schowano we wtykach, ponadto na wtyczce Typu 2 zamontowano wyświetlacz.
Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie gabarytów Habu, w efekcie czego całe urządzenie (kabel i obie wtyczki) waży w sumie niewiele ponad 3 kg. Sprawdzamy co przeglądasz i kupujesz na naszej stronie, aby lepiej dopasować do Najnowsza cena i analiza Ethereum (ETH do USD) Ciebie reklamy. Dzięki temu zobaczysz tylko te reklamy, które mogą Ci się przydać i być dla Ciebie interesujące. Niezbędne ciasteczka, dzięki którym nasza strona działała prawidłowo, dlatego nie możesz z nich zrezygnować.